Відобразити красу навколишнього світу, глибину людських почуттів можливо не лише за допомогою фарби та пензля. Фотографія – один із способів спостереження за тим, що нас оточує. Сьогодні герой нашої рубрики про творчих жовтоводців – фотограф Сергій Фетт, який працює в концепутальному жанрі – за допомогою фотокамери допомагає іншим побачити звичайну реальність під призмою незвичайного, фантастичного. Він мало відомий в рідному місті, але вже гучно заявив про свій талант на національному рівні. Нещодавно Сергій Фетт став переможцем Одеського національного фотосалону та конкурсу «Місто біля моря» -уся серія його фотографій отримала «золото». З жовтоводським майстром фотографії поспілкувалися наші кореспонденти.
- Сергій, розкажіть про себе. Фото — це хобі чи професія? Хто Ви: комерційний фотограф чи вільний художник?
- Я вважаю себе, в першу чергу, творчим фотографом, а вже потім комерційним. Мені б не хотілося перетворити свою діяльність на ремесло, тож фотографія — це і хобі і професія одночасно.
- Яке місце у Вашому житті займає фотографія і скільки часу їй приділяєте?
- Увесь час. Фотографія стала способом життя. Не те, щоб я весь час про неї думав, але вона завжди активна, десь на периферії моєї свідомості.
- Як давно фотографуєте? Взагалі, що підштовхнуло встати на шлях фотографа?
- Захоплення фотографією почалося ще в дитинстві. Благо, тоді було багато творчих гуртків для дітей в нашому ЦДТ, ось я і пішов на фото- та кіногурток. Потім, правда, була тривала перерва, і я закинув фотографію, але не вона мене. Як я вже сказав вона жила в мені — знімати хотілося завжди. У 2013 році я купив свій перший дзеркальний фотоапарат — з тих пір і бере початок шлях мого професійного становлення.
- У яких стилях працюєте?
- У мене два улюблених напрямки — це концептуальна фотографія і «digital art» — можна перевести, як цифрове мистецтво. Поки не вважаю себе фотографом, що відбувся – постійно рухаюсь вперед. Тому хотів би повністю опанувати фотографію, досягти висот цього мистецтва.
Які найголовніші складові хорошої фотографії?
- Для мене їх три — сюжет, композиція та колір.
Кращі фото — чорно-біле або кольорове?
- Було б неконкретно говорити про те що краще або гірше. Ми можемо говорити лише про власні переваги. Зараз я закоханий в колір і колористику.
Ваші фото дуже незвичайні. Розкажіть про них.
- О, це непросто. Я захоплений сюрреалізмом, світом снів і фантазій. «Реальність» мене не приваблює, як і проста фіксація цієї «реальності». У такої фотографії немає душі, немає нічого, що захоплює по-справжньому.
-В якій техніці подобається працювати найбільше? (Портрет, пейзаж або ін.)
- Подобається психологічний портрет, подобається побачити в людині те, що ніхто не помічає. В злом — добро, в бідному — багатство.
Ваше краще фото — яке воно?
- Мені хочеться вірити, що моє найкраще фото ще попереду.
Чи можете порівняти фотографію з картиною, написаною фарбами?
- Так, у фотографії з картиною багато спільного. Цілі одні — інструменти різні.
Як потрапили на Одеський фестиваль? Яких результатів очікували?
- Я беру участь у багатьох конкурсах, це один з методів заявити про себе. У планах вийти на міжнародний рівень. Що стосується Одеського конкурсу то дізнався я про нього випадково, в інтернеті. Це досить престижний захід національного рівня. Сказати відверто, то я був досить впевнений у собі, і чекав що увійду до трійки переможців, але ось те що вся серія візьме «золото» — це було несподівано. Але, я не розглядаю свої перемоги як досягнення, скоріше як сходи, що ведуть до визнання.
- Чому не робити свої виставки в рідному місті?
- Це дуже витратна справа, поки на повноцінну виставку у мене немає коштів, але в планах це звичайно є. Як говориться в Святому Письмі: «всьому свій час».
- Звідки берете ідеї сюжетів? Ваші моделі – хто вони?
- Моделі — це звичайні дівчата, чомусь хлопці не дуже люблять фотографуватися. У моїй групі, в соціальній мережі «Вконтакте» є спеціальний додаток, де дівчата з усієї України залишають свої заявки, і, якщо вони мені підходять для сюжету, я з ними зв’язуюся. Так і працюю. Що стосується комерційної зйомки, то гарне фото можна зробити з будь-якою людиною, якщо підходити до питання творчо і з душею.
- Про що мрієте найбільше? Які плани і прагнення на майбутнє?
- У найближчому майбутньому хочу вийти на міжнародний рівень. Сальвадор Далі якось сказав: «розум без амбіцій подібний до птаха без крил». Я дуже амбітний, моя заповітна мрія — увійти в історію і стати поруч з великими майстрами фотографії. Так, можете вважати мене концептуальним диваком (сміється).
- Що можете порадити початківцям - фотографам? Чи кожен може почати з нуля і домогтися успіху в фотографії?
- Це дивлячись що розуміти під успіхом. Якщо ваша планка — знімати весілля в своєму районі то, цього можна навчиться за рік, при деякій обдарованості. Якщо ж ви мрієте про кращі музеї світу, то ні, не кожен це зможе. Потрібна сміливість, щоб навіть думати в цьому напрямку. В контексті сказаного, моя порада початківцям фотографам очевидна — зважтеся на неможливе! А інакше навіщо все це?