Телекомпанія "Жовті Води" - Телекомпания "Желтые Воды" | Коли, як і навіщо жовтоводцям обирати сімейного лікаря

Коли, як і навіщо жовтоводцям обирати сімейного лікаря

З 1 квітня кожен українець зможе обрати собі будь-якого лікаря первинної допомоги, незалежно від місця реєстрації чи проживання, і підписати з ним декларацію. Документ повідомить державу, який заклад має отримати гроші за ведення конкретного пацієнта.

У жовтоводському виконкомі запевняють, що поспішати не варто, адже для цього ще є час до кінця року. Тим паче, що декларація між доктором і пацієнтом має бути укладена в електронному вигляді. В Міністерстві охорони здоров’я ще немає єдиного зразка документу, а в Жовтих Водах — відповідного комп’ютерного обладнання.  Тож зараз є час визначитись з кандидатурою майбутнього лікаря.

Не обрав лікаря – не лікуватимуть безкоштовно

«Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватися саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, ви повідомляєте державі (Національній службі здоров’я України, НСЗУ), що оплата за ваше обслуговування має надходити у цей медзаклад», – йдеться у повідомленні Міністерства охорони здоров’я.

Зазначається, що декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди»: у будь-який момент пацієнт може укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо лише укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються у системі.

Вибір лікаря відбувається за бажанням пацієнта, а не місцем реєстрації чи проживання. Коли пацієнт задекларує свій вибір, держава сплачуватиме гроші медзакладу, у якому працює обраний лікар. Передбачено, що у 2018 році за одного пацієнта сімейний лікар, терапевт чи педіатр в середньому отримуватимуть 370 грн на рік. За людей похилого віку та маленьких дітей – сума більше.

За словами заступника мера Жовтих Вод Ірини Олініченко, обрати лікаря та підписати з ним декларацію необхідно навіть тим жовтоводцям, які ніколи не лікувалися та не планують відвідувати лікарню і надалі. Адже без направлення від терапевта ви не зможете безкоштовно звернутися до жодного вузького спеціаліста (окуліста, отоларинголога, уролога тощо).Не буде направлення – доведеться платити гроші.

Як підписати декларацію?

Як роз’яснює МОЗ, для підписання декларації з лікарем пацієнту необхідно здійснити такі кроки:

1. Звернутися до медзакладу, де працює терапевт, педіатр чи сімейний лікар, з яким він хоче підписати декларацію. З собою потрібно мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Якщо людина підписує декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то треба взяти також свідоцтво про народження дитини. При цьому заклад, у якому працює обраний пацієнтом лікар, має бути підключеним до системи «Електронне здоров’я». На Дніпропетровщині таких – уже майже 60.

2. Дані та контактний телефон пацієнта внесуть у систему «Електронне здоров’я». Це зробить уповноважена особа закладу (у різних медзакладах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо)..

Дакларації укладаються виключно в електронній формі – не буде жодних бланків, форм, печаток тощо. Щоб пересвідчитись, що декларацію підписує реальна людина і унеможливити будь-які спроби шахрайства, вводиться підтвердження за допомогою СМС-коду, який надходить на номер мобільного телефону пацієнта. Якщо у пацієнта немає мобільного, для підтвердження уповноважена особа мед закладу сфотографує чи відсканує оригінали його документів, щоб долучити їх до декларації в електронній системі.

3. Уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров’я» примірник декларації для перевірки. Пацієнту слід уважно перевірити усі свої дані. Якщо там будуть помилки, слід сказати про це уповноваженій особі медзакладу.

4. Якщо все правильно, уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров’я» ще один примірник декларації. Обидва примірники декларації мають бути ідентичними і без помилок. На обох примірниках декларації уповноважена особа медзакладу проставляє відмітку з датою.

5. Пацієнт підписує два примірники декларації. Один із примірників залишається у нього, інший – у медзакладу.

6. Уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров’я».

Після укладення декларації з лікарем гроші за обслуговування пацієнта держава сплачуватиме медзакладу, в якому працює обраний пацієнтом лікар. Цей процес розпочнеться відразу, коли медзаклад «увійде у медреформу»: автономізується та укладе договір.

«Забронюйте» лікаря в зошиті

Але на сьогодні в Міністерстві ще не надали зразка вищевказаної декларації. Тим часом, серед жовтоводців вже розпочинається ажіотаж: чи встигнуть вони обрати лікаря, який подобається? Ірина Олініченко заспокоює: не треба поспішати, лікаря встигнуть обрати всі. Хоч закон говорить про те, що сімейний лікар має обслуговувати усю родину, ви можете обрати окремо педіатра та терапевта.  З інформацією про педіатрів можна ознайомитися на нашому сайті.

А наразі жовтоводцям пропонують попередньо записатись до обраного лікаря. В кабінеті кожного терапевта є для цього спеціальний зошит. Коли настане час укладати угоду, вам зателефонують та запросять виконати необхідні юридичні процедури. А поки ж бігти в паніці до лікарні не потрібно.

 

 

,

Добавить комментарий

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar